Smrtelné nebezpečí jménem oxid uhelnatý číhá i u vás doma. Předejděte neštěstí s detektorem CO

Je docela možné, že jste dosud o této hrozbě vůbec nevěděli. S velkou pravděpodobností se však týká i vás a vaší rodiny. Pokud totiž máte doma plynový kotel, sporák, krb nebo třeba obyčejná kamna na uhlí, vystavujete sebe i své blízké nebezpečí úniku oxidu uhelnatého (CO). Jde o prudce jedovatý plyn, který navíc lidské smysly nedokážou zaznamenat. Dnes už však naštěstí existuje snadné řešení, jak se otravy oxidem uhelnatým vyvarovat. Stačí si pořídit moderní detektor CO. Toto preventivní opatření je poměrně levné, a přitom může zachraňovat životy.

Tichý zabiják

Oxid uhelnatý (dříve označovaný jako kysličník uhelnatý) vzniká při nedokonalém spalování fosilních paliv, tedy ropy, zemního plynu či uhlí. Máte-li tak doma jakýkoliv spotřebič, který pracuje se zmíněnými surovinami, hrozba jménem CO může zasáhnout i vás. Pokud zkrátka dojde k nějaké poruše vašeho plynového kotle, krbových kamen, karmy či malého přenosného topidla, máte zaděláno na malér. Do vzduchu se může začít uvolňovat oxid uhelnatý, jehož působení vám může způsobit trvalé zdravotní následky, a dokonce i smrt.

Krbová kamna – možný zdroj CO (oxidu uhelnatého)
I malá krbová kamna mohou být zdrojem jedovatého oxidu uhelnatého.

Nejzákeřnější je na oxidu uhelnatém to, že jej my lidé nedokážeme svými smysly zaregistrovat. CO je plynem neviditelným, nemá žádnou chuť ani zápach a jeho vdechnutí člověka ani nedráždí ke kašli. Právě proto se mu někdy říká „tichý zabiják“. Přichází zcela nepozorován, ale odchází s osudnými následky.

Otrava CO: únava, ale i bezvědomí

Už menší množství CO, které se uvolní do ovzduší, se může nepříjemně podepsat na lidském zdraví. Vše začíná nevolností, únavou a bolením hlavy – příznaky vlastně připomínají obyčejnou chřipku. Pokud je ale člověk vystaven intenzivnějšímu či dlouhodobějšímu působení oxidu uhelnatého, důsledky můžou být zcela fatální: otrava může pokračovat rozostřeným viděním, ztrátou rovnováhy, výpadky krátkodobé paměti, bezvědomím a v krajním případě i úmrtím.

K otravám oxidem uhelnatým dochází v posledních desetiletích ve všech vyspělých zemích světa. V Evropě i Severní Americe jde dokonce o nejčastější způsob náhodné otravy vůbec. Např. ve Velké Británii musí lékaři ročně ošetřit 25 000 lidí otrávených plynem CO. V USA pak na tuto otravu zemře až 6000 lidí ročně – většina z nich se přitom otráví úmyslně (ve Spojených státech je otrava CO častým způsobem sebevraždy).

Případy otrav CO se však nevyhýbají ani České republice. Zmínit můžeme neštěstí, k němuž došlo v Ostravě v roce 1996. Tehdy zemřelo celkem 5 obyvatel bytového domu. Příčina přitom byla vcelku banální – do průduchu komína se dostal pták, který tak znemožnil odtah spalin.

V současnosti u nás na otravu CO zemře každý rok cca 150 lidí!

Vykřičníky
Případy otrav oxidem uhelnatým jsou vážně alarmující.

Nebezpečí, které se s oxidem uhelnatým pojí, je vysoké. Informovanost lidí je však v ČR naopak nízká. Je třeba, aby se u nás informace o této hrozbě co nejvíce rozšířily a aby lidé začali dbát na prevenci. Nejde o žádnou vědu – vše obstará detektor CO, který si domů pořídíte už za pár stovek.

Detektor ohlásí nebezpečí

Výčet rizik, která se k úniku CO vážou, zní opravdu strašlivě. Když si ale domů pořídíte detektor oxidu uhelnatého, nemusí na ně vůbec dojít. Tato praktická pomůcka vás totiž na případný únik CO včas upozorní, takže máte dostatek času vše vyřešit.

Detektor CO Hütermann CO-86
Detektor CO Hütermann CO-86

Některé hlásiče oxidu uhelnatého disponují i vestavěnou pamětí. Díky ní vás můžou informovat i o úniku CO, k němuž došlo v době vaší nepřítomnosti. Až se zkrátka vrátíte domů, zaznamenaná hodnota bude v přístroji uložena a zobrazena na jeho displeji.

Jednotlivé detektory CO se také mohou lišit životností senzorů, které oxid uhelnatý detekují. Vybírat můžete z modelů, jež vám vydrží sloužit 3, 5, nebo dokonce 10 let.

Když dojde k úniku CO

Za nebezpečnou koncentraci CO se považuje hodnota 100 ppm (parts per million). Detektory CO vás obvykle upozorní už na hodnotu 70 či 80 ppm. Udělají to formou hlasité sirény, blikajícími LED světýlky a popř. také zobrazením patřičné informace na displeji.

V případě, že váš detektor opravdu zaznamená nebezpečnou koncentraci CO, je třeba učinit následující opatření:

  • uzavřít zdroj CO (např. přívod plynu),
  • otevřít okna,
  • opustit daný prostor,
  • vyhledat odborníka a případně také lékařskou pomoc.

Montáž zvládnete sami

Detektory CO se montují ke stropu či do horních částí obytných místností. Je tomu tak proto, že oxid uhelnatý je plynem lehčím než vzduch. Pokud se tak dostane do ovzduší, stoupá rychle vzhůru. Tam jej detektor spolehlivě zaznamená a může vás o hrozbě informovat. Dbejte však na to, abyste také na detektor dobře viděli a mohli sledovat aktuální hodnoty, které naměří.

Se samotnou montáží si poradíte i bez pomoci odborníka. K detektorům bývají přibaleny i patřičné šrouby a hmoždinky. Stačí tak vyvrtat otvory do zdi a celé zařízení pak na stěnu přišroubovat.

Při výběru správného umístění a montáži detektoru se řiďte přiloženým návodem k použití.

Vsaďte na zaručenou kvalitu

Všechny detektory CO od společnosti Hütermann splňují normu EN 50291-1. Na základě toho máte jistotu, že jde o přístroje se všemi nejmodernějšími náležitostmi. Např. jsou tyto hlásiče vybaveny funkcí autodiagnostiky – dokážou tedy samy prověřit svou funkčnost a případně vám včas nahlásit jakoukoliv poruchu. Kromě toho vás třeba upozorní i na blížící se nutnost výměny baterie.

Pokud uvažujete o pořízení detektoru CO a rádi byste sáhli po té nejvyšší kvalitě, doporučujeme vaší pozornosti model CO-819. Ten se může vedle normy EN 50291-1 pochlubit i certifikátem kvality Kitermark od renomované britské zkušebny BSI.

Detektor CO Hütermann CO-819
Detektor CO Hütermann CO-819

Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoliv detektor CO z naší nabídky, uděláte výrazný preventivní krok, který může vás i vaši rodinu ochránit před úplně zbytečným rizikem.

2 komentáře u „Smrtelné nebezpečí jménem oxid uhelnatý číhá i u vás doma. Předejděte neštěstí s detektorem CO“

  1. Lze detektor CO typ CO-04 namontovat i na strop místnosti? Neovlivní to jeho funkci?
    Předem děkuji za odpověď.
    Jiří

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *