GSM alarm: chytrý způsob, jak si zajistit klidný spánek

Je půlnoc a celou ulici už dávno zalil soumrak. Všude je hrobové ticho. Vtom se však odkudsi ze tmy vynoří temná postava. Muž s kuklou se pod rouškou tmy blíží k jednomu z místních domů. V ruce svírá páčidlo. Stačí pár zručných pohybů a má vyhráno. K pokladům domu, jehož nic netušící majitelé včera odjeli na zaslouženou dovolenou, je cesta volná…

Dost možná vám popsaná situace připomněla úvodní scénu z nějaké detektivky. Bohužel se ale něco podobného neděje jen na filmovém plátně. Jde totiž taky o tvrdou realitu. V České republice se takto zloději vloupají k někomu domů v několika desítkách tisíc případů ročně. Průměrně si z domu obětí odnesou věci a peníze v hodnotě 40 000 Kč. A to rozhodně není málo. Počet případů, v nichž se policii podaří zloděje dopadnout, je přitom naopak velmi nízký – spravedlnost si najde jen zhruba pětinu pachatelů.

Nestaňte se dalším smutným přírůstkem do statistik. Raději svou domácnost vybavte spolehlivým GSM alarmem, který případným zločincům rázně naruší plány.

GSM alarm ochrání vaši domácnost
GSM alarm může zlodějům pěkně narušit plány.

GSM alarm jako dobrý způsob zabezpečení

GSM alarm je moderní systém, který spočívá ve spolupráci bezpečnostních čidel s hlavní jednotkou. Ta je přitom vybavena SIM kartou, takže s vámi dokáže komunikovat pomocí klasických mobilních služeb. V případě, že alarm zaznamená jakoukoliv hrozbu, vám zkrátka dokáže zavolat nebo poslat SMS. Jakmile se tedy někdo pokusí neoprávněně vniknout do vašeho domu či bytu, zařízení vás o tom okamžitě informuje.

Tyto alarmy také bývají vybaveny integrovaným mikrofonem, takže během automatického tísňového hovoru dokonce uslyšíte, co přesně se v místě poplachu odehrává.

S GSM alarmem navíc můžete komunikovat i v druhém směru – můžete mu na dálku dávat příkazy pomocí svého mobilního telefonu. V návodu k alarmu najdete seznam speciálních příkazů, které stačí naťukat do SMS a poté alarmu poslat. Tímto způsobem např. můžete alarm aktivovat či deaktivovat nebo si také vyžádat zaslání informací o jeho aktuálním stavu.

Ústředny GSM alarmů fungují se SIM kartami všech českých operátorů (jen je třeba deaktivovat PIN kód). A protože obvykle disponují i klávesnicí, reproduktorem a displejem, dají se využívat i jako běžný telefon.

Ještě chytřejší díky Wi-Fi

Některé moderní GSM alarmy (např. Hütermann HG-430-EN) se mohou pochlubit i vestavěným Wi-Fi adaptérem. Můžete je tedy připojit ke své domácí síti a komunikovat s nimi také přes internet. Poté máte bezpečnost své domácnosti hezky pod kontrolou nejen díky varovným textovkám a hovorům, ale na vše můžete dohlížet i prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

GSM alarm Hütermann HG-430-EN
GSM alarm Hütermann HG-430-EN

Nechybí ani stará dobrá siréna

Každý GSM alarm z nabídky společnosti Hütermann je také vybaven vestavěnou sirénou. Kromě toho, že vám podá zprávu na mobil, tak na narušení zareaguje i klasičtějším způsobem – spuštěním hlasitého akustického poplachu. Siréna může sama o sobě zloděje vyplašit nebo třeba zalarmovat vaše sousedy, kteří už zavolají policii.

Pokud by vám zvuk integrované sirény nestačil, můžete si ke svému alarmu pořídit i sirénu externí.

Pohybová čidla, požární senzory i další vychytávky

S takovým GSM alarmem můžete propojit celou řadu typů senzorů. Moderní alarmy přitom dokážou pracovat bezdrátově, takže je s jednotlivými čidly spojíte bez použití jakýchkoliv kabelů. Některé alarmy (např. Hütermann HG-240-EN) však disponují i samostatnými drátovými zónami, díky nimž k nim můžete připojit i klasická kabelová čidla.

GSM alarm Hütermann HG-240-EN
GSM alarm Hütermann HG-240-EN

Ať už se ale rozhodnete pro bezdrátové, anebo kabelové senzory, můžete si z nich ve své domácnosti poskládat důmyslný bezpečnostní systém, který vás ochrání před spoustou nepříjemností. O co všechno může jít?

  • Pohybová PIR čidla (v monitorovaném prostoru zaznamenají pohyb),
  • magnetické kontakty (oddálením dvou magnetických součástek od sebe zaznamenají otevření okna či dveří),
  • požární senzory (detekují kouř, díky čemuž vás varují před vznikajícím požárem).

S jedním alarmem můžete zmíněných čidel využívat až několik desítek. Jejich nabídku najdete na stránce s příslušenstvím ke GSM alarmům.

Zajímavou možnost pak představují i výstupní kontakty, které nabízí třeba alarm Hütermann HG‑209‑CZ. Jde o vychytávku, která spočívá v automatickém sepnutí elektrických kontaktů v případě poplachu. Jejich prostřednictvím tak např. můžete zajistit, že se po spuštění alarmu nejen rozezní siréna, ale taky dojde k rozsvícení světel či zapnutí záznamové kamery.

GSM alarm Hütermann HG-209-CZ
GSM alarm Hütermann HG-209-CZ

Alarm můžete nastavit na celý dům, nebo jen na jeho část

GSM alarmy Hütermann dokážou pracovat ve dvou základních režimech – v režimu plného, anebo částečného zajištění. Plné zajištění znamená, že alarm hlídá bez výjimky celý váš dům.

V módu částečného zajištění si naproti tomu sami zvolíte, která čidla mají být v provozu a která si naopak mají dát pauzu. Alarm vás tak může chránit i ve chvíli, kdy jste doma. Když si třeba v pohodlí své podkrovní ložnice čtete knížku, vstupní dveře do domu mohou být zabezpečeny alarmem.

SOS tlačítko přivolá pomoc

Na ústředně GSM alarmu bývá umístěno tzv. SOS tlačítko, které možná znáte z tzv. seniorských telefonů. Jde o užitečnou pomůcku, jejímž jediným stisknutím si můžete bleskově přivolat pomoc. Stisk SOS tlačítka je totiž pro alarm pokynem, že má kontaktovat předem nastavená telefonní čísla.

SOS tlačítko může pomoci v nouzi
SOS tlačítko vám může v nouzi vytrhnout trn z paty.

Kromě toho si pak navíc můžete ke všem alarmům z nabídky společnosti Hütermann dokoupit i dodatečná „nouzová SOS tlačítka“ – může jít buď o speciální náramek na ruku, anebo o přívěsek na krk. Každé z těchto zařízení se dá bezdrátově spojit s alarmem a jeho majitel jej může mít neustále u sebe. Kdyby se pak dostal do úzkých, snadno si přivolá pomoc.

Ovládejte alarm na dálku

GSM alarm můžete ovládat i na dálku. Při koupi některého z těchto moderních zařízení je totiž obvykle součástí balení i speciální klíčenka, která funguje jako bezdrátový dálkový ovladač alarmu. Jejím prostřednictvím pak můžete GSM alarm jednoduše aktivovat či deaktivovat nebo také spustit poplach (i na tomto ovladači se totiž nachází nouzové SOS tlačítko).

Těchto praktických ovladačů můžete se svým alarmem používat hned několik. Každý člen vaší rodiny tak může mít svůj.

Zajímavé vychytávky navíc

GSM alarmy mohou pracovat i s řadou dalších funkcí, které pak výrazně rozšiřují jejich využitelnost. Tady jsou některé z nich:

Alarm naruby

GSM alarm Hütermann HG-209-CZ např. nabízí unikátní funkci, která bývá označována jako Watchdog. Jedná se vlastně o „obrácený alarm“, při němž zařízení nehlídá, jestli nedojde k neočekávanému pohybu, ale naopak jestli pohyb neustane. Poplach se zkrátka v tomto případě spustí tehdy, když se po určitou dobu v monitorovaném prostoru nic nehýbe. Tuto funkci lze dobře využít třeba při hlídání dětí či seniorů.

Hlídání aktuální teploty

Výše zmíněný alarm obsahuje i další zajímavou vychytávku – integrované teplotní čidlo. Díky němu přístroj neustále hlídá v monitorovaném prostoru aktuální teplotu. Vy si přitom můžete nastavit rozmezí, v němž se má teplota pohybovat – jakmile by zvolenou hranici překročila, dostanete zprávu na mobil.

Časovač

Všechny alarmy z nabídky společnosti Hütermann se mohou pochlubit i praktickým časovačem. Díky němu si můžete nastavit přesný čas, kdy se má váš alarm pravidelně aktivovat či deaktivovat.

Záložní baterie

Každý GSM alarm je také vybaven záložní baterií, která přijde na řadu v případě náhlého výpadku proudu. I když tak pár hodin nepůjde elektřina, vaše domácnost bude pořád plně zabezpečena.

Sečteno a podtrženo jsou zkrátka GSM alarmy praktická moderní zařízení, která mohou výrazně přispět k vašemu klidnému spánku a rodinné pohodě. A to jsou věci, do nichž se rozhodně vyplatí investovat.

Bezpečnost rodiny
Bezpečí vlastní rodiny by mělo být pro každého na prvním místě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *