Od policistů po instalatéry. Šíře uplatnění termokamer vás překvapí

Odhalení nedostatků v izolacích budov. Hledání zatoulaného domácího mazlíčka. Ale také včasná identifikace poruch elektrických strojů a spotřebičů, určení místa, kde netěsní vodovodní potrubí, nebo třeba ověření funkčnosti podlahového topení. To je jen hrstka oblastí, v nichž vám může významně pomoci termokamera – šikovné zařízení, které si teď můžete pořídit i v internetovém obchodě Hutermann.cz.

Termokamery
Termokamery

Jak už název napovídá, termokamera je vlastně kamera, která dokáže zaznamenat teplo. Pomocí principů termografie, jež objevil legendární fyzik Max Planck, totiž analyzuje infračervenou energii, kterou vyzařují jednotlivá tělesa. A na základě toho vám pak ukáže teplotní pole těchto předmětů na infračerveném snímku (neboli termogramu či termovizním snímku). Některé termokamery vám navíc umožní i přesné určení teploty v jednotlivých bodech snímku, takže máte jasnou představu o celém teplotním poli.

Využití v mnoha oborech

Termokamery dokážou zjistit informace, které se mohou hodit v celé řadě situací. Své využití tak nacházejí v pestré plejádě odvětví – cennými pomocníky jsou policistům, hasičům a zdravotníkům, ale i pracovníkům ve stavebnictví či instalatérům.

Termokamery v boji za lepší svět

Hojně používané jsou termokamery u bezpečnostních složek. Policistům a armádě pomáhají při pátrání po pohřešovaných osobách i třeba kradených vozidlech. Hasiči je zase využívají v hořících budovách, kde jim tato zařízení umožňují snadněji vyhledat oběti uvězněné ve změti kouře. A ve zdravotnictví jsou termokamery neocenitelnou pomůckou pro měření teploty – zvýšenou teplotou v místě poranění může termogram odhalit závažnější úraz, nižší teplotou zase špatné prokrvení. V době koronavirové pandemie vsadily mnohé instituce na termokamery i při měření teplot svých návštěvníků. Tato zařízení totiž mohou snadno a rychle překontrolovat, jestli lidé přicházející na letiště, do nemocnice či na jiné veřejné místo nemají teplotu.

Termokamery pomáhají i ve zdravotnictví.
Termokamery pomáhají i ve zdravotnictví.

Kromě toho navíc termokamery odhalují ilegální pěstírny konopí, včas detekují unikající plyn a přispívají i k lepší bezpečnosti silničního provozu. Moderní auta, jejichž výbava zahrnuje právě i infračervené kamery, vám totiž na displeji palubního počítače zobrazí osoby či zvířata, které byste jen pomocí světlometů neměli šanci postřehnout.

Preventivní kontroly budov i strojů

Investovali jste spoustu peněz do zateplení svého domu a chtěli byste si ověřit, jestli je opravdu účinné? S termokamerou to není vůbec žádný problém. Toto praktické zařízení totiž spolehlivě odhalí veškeré úniky tepla z budovy a identifikuje tepelné mosty, které mohou vést ke vzniku plísní.

Dále najdou termokamery využití i v oblasti vzduchotechniky a vytápění. Jejich prostřednictvím totiž můžete zkontrolovat, jestli topné systémy fungují, jak mají, nebo jestli jsou správně zapojené. Ověřit přitom můžete i funkčnost podlahového topení, k němuž byste se jinak dostávali jen stěží.

Pomocí termokamery také jednoduše zkontrolujete činnost rozličných elektrických strojů a spotřebičů. Jejich chybné fungování totiž může být signalizováno přehříváním či jinak nestandardní teplotou – a právě to odhalí termokamera. Její zásluhou tak můžete včas identifikovat poškozené elektrické kontakty, nesymetrické zatížení či nesprávné dimenzování. Dost možná se tak vyhnete zbytečné poruše či nákladné odstávce výroby. Preventivní tepelnou kontrolu pak můžete termokamerou provést i u potrubí, fotovoltaických panelů nebo třeba automobilového vyhřívání sedadel.

Fotovoltaické panely
Pomocí termokamery můžete zkontrolovat funkčnost fotovoltaických panelů.

Boj se škůdci i záchrana zvířat

Pomocí termokamer se dá také bojovat s přemnoženými krysami, termity či jinými škůdci. S jejich pomocí lze totiž snáz odhalit, kde se tito tvorové skrývají. Infračervené vidění však přispívá i k ochraně zvířat. Milovníkům přírody termokamery pomáhají monitorovat divou zvěř a neocenitelnými pomocníky jsou tyto přístroje i při záchraně němých tváří (např. psů, koček či ptáků), které uvízly ve špatně dostupných místech.

Pes a kočka
Zatoulal se vám pes či kočka? Termokamera vám pomůže vašeho mazlíčka najít.

Termokamery (jinak též nazývané termovize, infračervené kamery či infrakamery) jsou zkrátka multifunkční zařízení, která se dají využít v celé řadě situací. Ať už se tak věnujete jakémukoliv oboru, s velkou pravděpodobností v něm termokameru uplatníte.


Termokamery Hütermann

V nabídce internetového obchodu Hutermann.cz najdete hned několik termokamer. Vaší pozornosti bychom rádi doporučili špičkové kamery Hütermann HT18 a Hütermann HT02, které mají vlastní displej, umožňují ukládání snímků na interní či externí úložiště a potěší vás i vysokou přesností měření.

Za zmínku však rozhodně stojí i termokamery Hütermann HT-101 a Hütermann HT-201, které jsou koncipovány jako doplňky k chytrým mobilním telefonům. Kameru zkrátka jednoduše spojíte se svým mobilem a poté s ní pracujete prostřednictvím speciální chytré aplikace – infračervený obraz a naměřenou povrchovou teplotu objektů vidíte přímo na displeji svého telefonu.

Termokamery Hutermann
V nabídce e-shopu Hutermann.cz najdete jak klasické termokamery, tak zařízení, která jsou určena k využití s chytrým mobilním telefonem.

Ať už se rozhodnete pro pořízení jakékoliv termokamery, přejeme vám, aby vám toto šikovné zařízení posloužilo tak, jak má. Aby vám pomohlo včas identifikovat případné problémy vašich spotřebičů, zefektivnit zateplení vašeho domu nebo najít zatoulaného domácího mazlíčka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *